Najczęściej zadawane pytania

 

Jak podłączyć do gniazda TV kablowej telewizor i związane z nim odbiorniki oraz radio?


 

Sznur przyłączeniowy „antenowy” koncentryczny o impedancji falowej 75 Ω (rys. poniżej), łączy ścienne gniazdo telewizji kablowej z odbiornikiem. Jest to sznur uniwersalny. Łączy otwór oznaczony „TV” gniazda ściennego z telewizorem. Taki sam sznur po odwróceniu kierunku, łączy otwór oznaczony „R” gniazda ściennego z radiem.

Sznur przyłączeniowy może mieć dowolną długość, można go też przedłużać, łącząc sznury szeregowo (rys. poniżej).

Do jednego gniazda można podłączyć równocześnie radio i telewizor (rys. poniżej). Radio powinno być przystosowane do odbioru sygnału UKF-FM w paśmie 87,5…108 MHz, przy czym dostępne jest tu pasmo co najmniej 87,5…230 MHz dla ewentualnej radiofonii T-DAB+. W torze telewizyjnym dostępne jest pasmo co najmniej 110…862 MHz.

W torze sygnału antenowego telewizora może wystąpić kilka sznurów przyłączeniowych łączących ze sobą kolejno wszystkie urządzenia, np. STB DVB-C, nagrywarkę i wreszcie sam telewizor (rys. poniżej).

Bardzo ważne są parametry techniczne sznura „antenowego” łączącego ścienne gniazdo z odbiornikiem oraz ewentualnych pozostałych sznurów „antenowych” w torze sygnału antenowego. Jakość sznurów ma decydujący wpływ na satysfakcjonujący odbiór sygnałów analogowych i cyfrowych!

 

 

 

Jak podłączyć do gniazda TV kablowej stare lub nietypowe radio i telewizor?


 

Niektóre stare odbiorniki mają nietypowe gniazda antenowe. W tym przypadku po stronie odbiornika stosujemy nasadzany na sznur, odpowiedni adapter (rys. poniżej), dostosowujący właściwą wtyczkę uniwersalnego sznura do nietypowego gniazda starego odbiornika. W szczególności tym adapterem może być symetryzator odbiornikowy telewizyjny, lub radiowy, a w przypadku radia z nietypowym (żeńskim) wejściem antenowym 75 Ω, złączka dwustronnie męska.

Stosując adapter umożliwiamy użycie uniwersalnego sznura, nie niszcząc samego sznura, a zachowując jego pełną przydatność dla przyszłych zastosowań (rys. poniżej).

 

 

 

Czy  TV cyfrowa wymaga wykonania dodatkowej instalacji w mieszkaniu?


 

Nie. Dowolne istniejące w mieszkaniu gniazdo TV kablowej umożliwia odbiór zarówno telewizji analogowej, jak też telewizji cyfrowej.

 

 

 

Czy do odbioru TV cyfrowej DVB-C wymagany jest specjalny odbiornik?


 

Tak. Telewizja cyfrowa wymaga ODBIORNIKA przystosowanego do odbioru standardu DVB-C, przy kompresji MPEG-2 i MPEG-4, przystosowanego do dekodowania w standardzie CONAX CAS 7 (ewentualnie wyposażonego w moduł dostępu warunkowego CONAX CAS 7 wetknięty w slot CI) oraz plastikowej karty chipowej.

Funkcję ODBIORNIKA może pełnić dekoder oferowany przez dostawcę usługi, przy używaniu którego telewizor nie jest ODBIORNIKIEM, pełniąc jedynie funkcję MONITORA.

 

 

 

Co to jest „dekoder”?


 

Dekoder, czyli tzw. set-top box (STB), to urządzenie abonenckie umożliwiające korzystanie z usługi telewizji cyfrowej. STB są obsługiwane poprzez dołączonego pilota.

 

 

 

Czy TV cyfrową DVB-C można odbierać bez użycia STB oferowanego przez dostawcę usługi?


 

Pełną gwarancję poprawnego odbioru Operator daje jedynie w przypadku dostarczonego Abonentom urządzenia (dekodera, czyli set-top boxa), przy którym telewizor pełni jedynie funkcję monitora. W praktyce możliwy jest jednak (ewentualnie z pewnymi ograniczeniami dodatkowych funkcji) poprawny odbiór standardu DVB-C na wielu dostępnych na rynku telewizorach, które spełniają określone wymagania (wśród nich: mają możliwość odbioru standardu DVB-C, przy kompresji MPEG-2 i MPEG-4 oraz posiadają slot CI umożliwiający wyposażenie odbiornika w moduł dostępu warunkowego CONAX CAS 7).

 

 

 

Jaka jest funkcja plastikowej karty chipowej otrzymanej od dostawcy usługi?


 

Jest to karta dostępu warunkowego, umożliwiająca korzystanie z wybranego pakietu TV cyfrowej. Bez niej odbiornik nie będzie odbierał zakodowanych kanałów.

 

 

 

Czy można na dwóch telewizorach oglądać równocześnie różne programy?


 

W zasadzie nie jest to możliwe w odniesieniu do kodowanych programów TV cyfrowej rozprowadzanych w standardzie DVB-C (zgodnie z założeniami, jedna plastikowa karta chipowa TV cyfrowej umożliwia oglądanie w jednym czasie jednego programu na jednym odbiorniku), choć w praktyce w systemie „kartowym” kodowania (w odróżnieniu od systemu „bezkartowego”), możliwe jest użycie splitera karty, czyli sprzętowego urządzenia odpowiednio oprogramowanego, „powielającego” jedną kartę dla kilku odbiorników.

Bez żadnych ograniczeń natomiast, można oglądać niezależnie na kilku telewizorach w domu:

1.    niekodowane programy TV cyfrowej rozprowadzane w standardzie DVB-C,
2.    programy TV cyfrowej rozprowadzane w standardzie DVB-T,
3.    programy rozprowadzane analogowo.

 

 

 

Jak długo w kablu programom cyfrowym będą towarzyszyły programy analogowe?


 

Dla pozyskania w kablu miejsca dla kolejnych programów TV cyfrowej, operator będzie zmuszony do stopniowego zmniejszania oferty programowej w zakresie TV analogowej. Ostatnie sygnały analogowe TV kablowej w Puławach będą wyłączone później niż ostatnie sygnały analogowe w TV naziemnej w Polsce, które zgodnie z umowami międzypaństwowymi dotyczącymi nadawania naziemnego, ostatecznie w Polsce muszą zniknąć najpóźniej 31 lipca 2013 r.

 

 

 

Co to jest DVB


 

DVB to telewizja cyfrowa. Występuje w Polsce w kilku odmianach. Między innymi w bezpłatnej naziemnej DVB-T, naziemnej DVB-T2 oraz kablowych DVB-C, DVB-C2. Brak wzajemnej kompatybilności wszystkich tych standardów sprawia, że wymagane są tu różne odbiorniki. Niektóre telewizory są mniej lub bardziej uniwersalne. Wyposażone są w dowolne kombinacje odbiorników DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-C2, a także odbiorników satelitarnych standardów DVB-S i DVB-S2, ale liczne oferowane na rynku telewizory przystosowana są jedynie do tego, czego wymaga od nich prawo, czyli do odbioru naziemnego standardu DVB-T. Coraz liczniejsze nie mają już nawet możliwości odbioru TV analogowej. Zakresy częstotliwości w jakich TV cyfrowa nadawana jest naziemnie, mieszczą się w paśmie częstotliwości wykorzystywanym dla telewizji w kablu. Pozwala to użyć kabla telewizji kablowej (w którym programy RTV rozprowadza się głównie w standardzie DVB-C) do transmitowania niektórych programów RTV w standardach naziemnych. Dzięki temu, te właśnie programy można odbierać standardowym odbiornikiem (telewizorem) cyfrowym DVB-T, podłączając go do kablówki, tak jak do anteny naziemnej.

 

 

 

Czy standard DVB-T może wystąpić w kablu?


 

W Telekomunikacyjnej Sieci PULNET większość programów telewizji cyfrowej występuje w typowym dla kabla standardzie DVB-C. Dostępne są tu jednak także programy telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T, nietypowym dla zastosowań kablowych, a używanym do emisji bezpłatnej (a więc nie kodowanej) naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

 

 

 

Kto i na jakim sprzęcie może odbierać DVB-T z kabla?


 

W gnieździe telewizyjnym Telekomunikacyjnej Sieci PULNET część oferty telewizyjnej dostępna jest w standardzie DVB-T. Parametry sygnału DVB-T w kablówce są identyczne jak w bezpłatnej (a więc nie kodowanej) naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Do jej odbioru wymagany jest telewizor, albo przystawka (STB) do telewizora dokładnie takie, jakie wymagane są do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

 

 

 

Jakie programy dostępne są w kablu w standardzie DVB-T?


 

W standardzie DVB-T w Telekomunikacyjnej Sieci PULNET dostępne są programy naziemnej telewizji cyfrowej, jakie można odebrać z anteny naziemnej (np. skierowanej w Puławach na nadajnik w Rykach). W standardzie DVB-T dostępnych jest także wiele innych programów wcześniej dostępnych w kablówce jako programy analogowe.

 

 

 

Czy można odebrać DVB-T z kabla na telewizorze analogowym uzupełnionym jedynie o dekoder DVB-C?


 

Wszystkie polskojęzyczne analogowe programy TV dostępne w gniazdach telewizyjnych Telekomunikacyjnej Sieci PULNET oraz wszystkie programy rozprowadzane w nietypowym dla kabla standardzie DVB-T, powtórzone są tu także w typowym dla kabla standardzie DVB-C. Oczywiście w tym ostatnim standardzie oferta programowa jest znacznie szersza, a poza tym niektóre programy mogą w DVB-C wystąpić w wersji HD w miejsce SD występujących w DVB-T.

 

 

 

Kiedy korzystamy w kablu z telewizji w standardzie DVB-T?


 

Oto najczęściej występujące sytuacje, w których w kablu warto korzystać z DVB-T:
– gdy chcemy przy niskim abonamencie (nawet socjalnym) oglądać względnie duży asortyment programów,
– gdy mając stary odbiornik, chcemy wyposażyć go w dekoder telewizji cyfrowej, unikając jednak kupna drogiego dekodera DVB-C,
– gdy mając kablówkę, posiadamy jedynie „zwykły” współczesny telewizor, a więc pozbawiony możliwość odbioru standardu DVB-C,
– gdy chcemy korzystać z innych niż telewizor terminali telewizyjnych (odbierających najczęściej tylko DVB-T),
– gdy chcemy uniknąć instalacji anteny naziemnej wszędzie tam, gdzie mamy dostępną kablówkę,
– gdy oprócz programów dostępnych z anteny naziemnej, chcemy mieć dostęp także do innych programów, w tym pochodzących z satelity, programów lokalnych,
– gdy mamy potrzebę odbioru telewizji z kabla w domu niezależnie na kilku telewizorach (terminalach),
– gdy mamy potrzebę odbioru niektórych programów TV z lepszą jakością niż z anteny naziemnej (np. niektóre programy mogą w kablówce wystąpić w wersji HD w miejsce występujących naziemnie SD).