Najczęściej zadawane pytania

Jak podłączyć do gniazda ANTENOWEGO AZART lub gniazda tradycyjnej TV kablowej (nie dotyczy telewizji IP) radio oraz telewizor i związane z nim odbiorniki?


 

Sznur przyłączeniowy „antenowy” koncentryczny o impedancji falowej 75 Ω (rys. poniżej), łączy ścienne gniazdo AZART lub tradycyjnej telewizji kablowej z odbiornikiem. Jest to sznur uniwersalny. Łączy otwór oznaczony „TV” gniazda ściennego z telewizorem. Taki sam sznur po odwróceniu kierunku, łączy otwór oznaczony „R” gniazda ściennego z radiem.

 

Sznur przyłączeniowy może mieć dowolną długość, można go też przedłużać, łącząc sznury szeregowo (rys. poniżej).

Do jednego gniazda można podłączyć równocześnie radio i telewizor (rys. poniżej). Radio powinno być przystosowane do odbioru sygnału UKF-FM w paśmie 87,5…108 MHz, przy czym dostępne jest tu pasmo co najmniej 87,5…230 MHz dla ewentualnej radiofonii T-DAB+. W torze telewizyjnym dostępne jest pasmo co najmniej 110…862 MHz.

W torze sygnału antenowego telewizora może wystąpić kilka sznurów przyłączeniowych łączących ze sobą kolejno wszystkie urządzenia, np. STB DVB-C, nagrywarkę i wreszcie sam telewizor (rys. poniżej).

Bardzo ważne są parametry techniczne sznura „antenowego” łączącego ścienne gniazdo z odbiornikiem oraz ewentualnych pozostałych sznurów „antenowych” w torze sygnału antenowego. Jakość sznurów ma decydujący wpływ na satysfakcjonujący odbiór sygnałów analogowych i cyfrowych!

 

 

 

Jak podłączyć do gniazda ANTENOWEGO AZART lub gniazda tradycyjnej TV kablowej (nie dotyczy telewizji IP) stare lub nietypowe radio i telewizor?


 

Niektóre stare odbiorniki mają nietypowe gniazda antenowe. W tym przypadku po stronie odbiornika stosujemy nasadzany na sznur, odpowiedni adapter (rys. poniżej), dostosowujący właściwą wtyczkę uniwersalnego sznura do nietypowego gniazda starego odbiornika. W szczególności tym adapterem może być symetryzator odbiornikowy telewizyjny, lub radiowy, a w przypadku radia z nietypowym (żeńskim) wejściem antenowym 75 Ω, złączka dwustronnie męska.

Stosując adapter umożliwiamy użycie uniwersalnego sznura, nie niszcząc samego sznura, a zachowując jego pełną przydatność dla przyszłych zastosowań (rys. poniżej).

 

 

 

Czy  TV cyfrowa wymaga wykonania dodatkowej instalacji w mieszkaniu?


 

Nie. Dowolne istniejące w mieszkaniu gniazdo TV kablowej umożliwia odbiór zarówno telewizji analogowej, jak też telewizji cyfrowej.

 

 

 

Czy do odbioru TV cyfrowej DVB-C wymagany jest specjalny odbiornik?


 

Każdy współczesny telewizor przystosowany jest do odbioru telewizji DVB-T (naziemnej) . Telewizja w instalacji AZART jest właśnie w takim standardzie. Telewizja kablowa może, choć nie musi być emitowana także w standardzie DVB-T. W zasadzie jednak nadawana jest w typowo kablowym standardzie DVB-C, przy stosowanej przez Operatora kompresji np. MPEG-2 i/lub MPEG-4. Jeśli w kablu występuje standard typowo kablowy, to oczywiście wymagany jest ODBIORNIK przystosowany do odbioru standardu DVB-C. Często kanały DVB-C są przez dostawcę zakodowane w jednym ze standardów: Conax, Nagravision, Mediaguard, Viaccess lub innym. W takim przypadku odbiornik DVB-C powinien być wyposażony w moduł CI dla wetknięcia odpowiedniego modułu dekodującego wraz z plastikową kartą Abonenta.

Funkcję ODBIORNIKA może pełnić dekoder, czyli tzw. set-top box (STB), oferowany przez dostawcę usługi, przy używaniu którego telewizor nie jest ODBIORNIKIEM, pełniąc jedynie funkcję MONITORA.

 

 

 

 

Co to jest „dekoder”?


 

Dekoder, czyli tzw. set-top box (STB), to urządzenie abonenckie umożliwiające korzystanie z usługi telewizji cyfrowej. STB są obsługiwane poprzez dołączonego pilota.

 

 

 

Czy TV cyfrową DVB-C można odbierać bez użycia STB oferowanego przez dostawcę usługi?


 

Pełną gwarancję poprawnego odbioru Operator daje jedynie w przypadku dostarczonego Abonentom urządzenia (dekodera, czyli set-top boxa), przy którym telewizor pełni jedynie funkcję monitora. W praktyce możliwy jest jednak (ewentualnie z pewnymi ograniczeniami dodatkowych funkcji) poprawny odbiór standardu DVB-C na wielu dostępnych na rynku telewizorach, które spełniają określone wymagania (wśród nich: mają możliwość odbioru standardu DVB-C, przy kompresji MPEG-2 i MPEG-4 oraz posiadają slot CI umożliwiający wyposażenie odbiornika w moduł dostępu warunkowego ).

 

 

 

Jaka jest funkcja plastikowej karty chipowej otrzymanej od dostawcy usługi?


 

Jest to karta dostępu warunkowego, umożliwiająca korzystanie z wybranego pakietu TV cyfrowej. Bez niej odbiornik nie będzie odbierał zakodowanych kanałów.

 

 

 

Czy można na dwóch telewizorach oglądać równocześnie różne programy?


 

W zasadzie nie jest to możliwe w odniesieniu do kodowanych programów TV cyfrowej rozprowadzanych w standardzie DVB-C (zgodnie z założeniami, jedna plastikowa karta chipowa TV cyfrowej umożliwia oglądanie w jednym czasie jednego programu na jednym odbiorniku), choć w praktyce w systemie „kartowym” kodowania (w odróżnieniu od systemu „bezkartowego”), przy niektórych systemach kodowania możliwe jest użycie splitera karty, czyli sprzętowego urządzenia odpowiednio oprogramowanego, „powielającego” jedną kartę dla kilku odbiorników.

Bez żadnych ograniczeń natomiast, można oglądać niezależnie na kilku telewizorach w domu:

1.    niekodowane programy TV cyfrowej rozprowadzane w standardzie DVB-C,
2.    programy TV cyfrowej rozprowadzane w standardzie DVB-T,

 

 

 

 

Co to jest DVB


 

DVB to telewizja cyfrowa. Występuje w Polsce w kilku odmianach. Między innymi w bezpłatnej naziemnej DVB-T, naziemnej DVB-T2 oraz kablowych DVB-C, DVB-C2. Brak wzajemnej kompatybilności wszystkich tych standardów sprawia, że wymagane są tu różne odbiorniki. Niektóre telewizory są mniej lub bardziej uniwersalne. Wyposażone są w dowolne kombinacje odbiorników DVB-T, DVB-T2, DVB-C, DVB-C2, a także odbiorników satelitarnych standardów DVB-S i DVB-S2, ale liczne oferowane na rynku telewizory przystosowana są jedynie do tego, czego wymaga od nich prawo, czyli do odbioru naziemnego standardu DVB-T. Niektóre nie mają już nawet możliwości odbioru TV analogowej. Zakresy częstotliwości w jakich TV cyfrowa nadawana jest naziemnie, mieszczą się w paśmie częstotliwości wykorzystywanym dla telewizji w kablu. Pozwala to użyć kabla telewizji kablowej (w którym programy RTV rozprowadza się głównie w standardzie DVB-C) do transmitowania niektórych programów RTV w standardach naziemnych. Dzięki temu, te właśnie programy można odbierać standardowym odbiornikiem (telewizorem) cyfrowym DVB-T, podłączając go do kablówki, tak jak do anteny naziemnej.

 

 

 

 

Czy standard DVB-T może wystąpić w kablu?


 

W standardowych telewizjach kablowych (nie tych IP) większość programów telewizji cyfrowej występuje w typowym dla kabla standardzie DVB-C. Dostępne bywają jednak także programy telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T, nietypowym dla zastosowań kablowych, a używanym do emisji bezpłatnej (a więc nie kodowanej) naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

 

 

 

Kto i na jakim sprzęcie może odbierać DVB-T z kabla?


 

Jeśli niektóre stacje TV w telewizji kablowej występują w standardzie DVB-T, to parametry tego sygnału w kablówce są identyczne jak w bezpłatnej (a więc nie kodowanej) naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce. Do jej odbioru wymagany jest telewizor, albo przystawka (STB) do telewizora dokładnie takie, jakie wymagane są do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej.

 

 

 

 

Jakie programy dostępne są w kablu w standardzie DVB-T?


 

W standardzie DVB-T w telewizji kablowej, na ogół dostępne są programy naziemnej telewizji cyfrowej, jakie można odebrać z lokalnej anteny naziemnej . W standardzie DVB-T w kablówce dostępne bywają także niektóre inne programy.

 

 

 

 

Czy można odebrać DVB-T z kabla na telewizorze analogowym uzupełnionym jedynie o dekoder DVB-C?


 

DVB-T I DVB-C to niekompatybilne wzajemnie standardy. Odbiornik (dekoder) musi być dostosowny do właściwego standardu nadawania. Często Operatorzy TV kablowej pełną ogertę programów TV dostarczją w standardzie DVB-C, zaś w DVB-T powtarzają jedynie niektóre kanały. Na ogół te, które na danym obszarze możliwe są do odebrania anteną naziemną, oraz progrmy lokalne i ewentualnie jakieś wybrane inne .

 

 

 

 

Kiedy korzystamy w kablu z telewizji w standardzie DVB-T?


 

Oto najczęściej występujące sytuacje, w których w kablu warto korzystać z DVB-T:
– gdy chcemy przy niskim abonamencie oglądać względnie duży asortyment programów,
– gdy mając stary odbiornik, chcemy wyposażyć go w dekoder telewizji cyfrowej, unikając jednak kupna drogiego dekodera DVB-C,
– gdy mając kablówkę, posiadamy jedynie „zwykły” współczesny telewizor, a więc pozbawiony możliwość odbioru standardu DVB-C,
– gdy chcemy korzystać z innych niż telewizor terminali telewizyjnych (odbierających najczęściej tylko DVB-T),
– gdy chcemy uniknąć instalacji anteny naziemnej wszędzie tam, gdzie mamy dostępną kablówkę,
– gdy oprócz programów dostępnych z anteny naziemnej, chcemy mieć dostęp także do innych programów, w tym programów lokalnych,
– gdy mamy potrzebę odbioru telewizji z kabla w domu niezależnie na kilku telewizorach (terminalach),
– gdy mamy potrzebę odbioru niektórych programów TV z lepszą jakością niż z anteny naziemnej (np. niektóre programy mogą w kablówce wystąpić w wersji HD w miejsce dostępnych naziemnie w wersji SD).